Eko
0

28 lutego 2017

Kids Time, czyli bezpieczne dziecko

Kids Time – targi, gdzie można znaleźć wszystko dla dzieci. I rodziców dzieci. Od zabawek, przez pościel, po foteliki do karmienia i jazdy samochodem.

Cudownie, że podczas imprezy, gdzie dzieci są na pierwszym miejscu firma MARKO postawiła na pierwszym miejscu to, co dla dziecka najważniejsze: BEZPIECZEŃSTWO.

Z badań przeprowadzonych przez Polski Instytut Badań i Innowacji na zlecenie Marko wynika, że ¾ wypadków z udziałem dzieci ma miejsce w domu. Tylko jedna trzecia rodziców kupujących wózek bierze pod uwagę atesty bezpieczeństwa. A ponad połowa opiekunów daje dzieciom jedzenie i picie w trakcie podróży. Kto jest bez winy?

Kids time

Ja nie, dlatego o tym piszę. 1/3 rodziców nie osłania gniazdek, kabli, nie zabezpiecza mebli przez mocowanie do ścian czy osłanianie ostrych kantów. Tu wypadam całkiem nieźle, ale – tak jak połowa rodziców – podawałam dzieciom w trakcie jazdy samochodem napoje i jedzenie. I tu mocne postanowienie: muszę to zmienić.

Jedzenie i picie może spowodować zakrztuszenia, zadławienia, a nawet śmierć.

30% opiekunów pozwala dzieciom trzymać w rękach tablet lub telefon, które w razie kolizji na drodze mogą zadziałać jak ostrze.

Marko razem z portalem Zabawkowicz.pl stworzyło 17 zasad bezpieczeństwa, które z przyjemnością przytoczę, bo w tym temacie nigdy za wiele uświadamiania. Oczywiście nie da się zabezpieczyć wszystkiego i uchronić dziecka przed wszystkim. Ale jeśli będziemy uczestniczyć w eksplorowaniu świata przez dziecko, będziemy uważni i czujni, możemy w porę reagować. A to bezcenne.

1. Chowaj przed dziećmi niebezpieczne, małe czy ostre przedmioty, które mogłyby połknąć, skaleczyć się nimi czy też włożyć np. do ucha, czy nosa.

2. Pamiętaj o sprzętach elektronicznych, by nie znajdowały się z zasięgu dzieci, chowaj również baterie, które stanowią zagrożenie dla życia dzieci. Kable i inne długie przedmioty zabezpieczaj przed dziećmi, one nie służą do zabawy.

3. Unikaj kupowania trujących roślin i nawozów, a te które masz już w domu, staraj się nie umieszczać w zasięgu dzieci.

4. Zawsze sprawdzaj stabilność mebli, mocuj je odpowiednio do ścian oraz wyjmuj wszystkie kluczyki z drzwi szafek, tak aby maluch nie mógł ich otworzyć. Pamiętaj o zabezpieczaniu kantów i rogów.

Kids time

5. Zabezpieczaj gniazdka elektryczne specjalnymi plastikowymi zatyczkami.

6. Zabezpieczaj dywany i chodniczki taśmą antypoślizgową.

Kids time

7. Na balkonie i przy schodach zamontuj bramkę lub barierkę uniemożliwiającą wypadnięcie dziecka oraz nie stawiaj przedmiotów, po których dziecko mogło by się wspiąć w tych miejscach. Dodatkowo załóż blokadę na okna

8. Wszelkie leki, środki chemiczne czy detergenty chowaj przed dziećmi, w miejsca
niedostępne, najlepiej zamykane na klucz. Także leki, które aktualnie używasz chowaj przed dziećmi.

9. Montuj osłonki zabezpieczające na kuchenki oraz piekarniki lub gotuj na tylnych palnikach, by gorące naczynia nie były w zasięgu dzieci. Zawsze zakręcaj gaz!

10. Wszystkie niebezpieczne urządzenia kuchenne, noże, roboty stawiaj poza zasięgiem dziecka.

11. W czasie kąpieli używaj mat antypoślizgowych zapobiegających upadkom, nigdy nie zostawiaj dziecka samego w wannie napełnionej wodą.

Kids time

12. Nie zostawiaj włączonych czy podłączonych do prądu urządzeń, które mogą mieć kontakt z wodą lub do niej wpaść.

13. Zrób przerwę podczas podróży samochodem na picie i jedzenie,

14. Nie dawaj dziecku twardych przedmiotów podczas jazdy samochodem, bo podczas zderzenia zadziałają jak pocisk, montuj do zagłówków auta smartfony i tablety,

15. Sprawdzaj certyfikaty i normy bezpieczeństwa wózków i fotelików samochodowych.

16. Poproś sprzedawcę o szkolenie z montażu i bezpiecznego zapinania dziecka w foteliku samochodowym,

17. Dobierz fotelik samochodowy do wzrostu i rozmiarów dziecka oraz rodzaju  samochodu.

Kids time

Nie uchronimy dziecka przed wszystkimi niebezpieczeństwami, ale przynajmniej część z nich możemy przewidzieć. A to już coś.