Eko
0

10 marca 2013

„Wspaniała” jest…wspaniała!

Wysmaczone estetycznie lata 50-te. Wymarzony zawód dla kobiety? Sekretarka. Sekretarka może, a nawet powinna być „kociakiem” – obiektem pożądania mężczyzn i zazdrości kobiet. Jest buntowniczką, przekracza granice, potrafi szokować. Taka jest „Wspaniała”, czyli Rose Pamphyle (Déborah François), buntująca się przeciwko zaaranżowanemu małżeństwu i małomiasteczkowemu myśleniu o pozycji kobiety.

ROSE

Moda lat 50-tych to kobiecość, glamour, ale też dostępność. W 1945 roku startuje magazyn ELLE – modowa biblia dla kobiet wszystkich klas, które masowo kopiują wzory z gazet i wybiegów. Moda jest egalitarna, nie elitarna.

Rose jest najgorszą sekretarką świata, co wytyka jej nowy pracodawca, właściciel podupadającej firmy ubezpieczeniowej Louis Échard (Romain Duris). Dostrzega jednak ukryty talent dziewczyny. Błyskawiczne pisanie na maszynie. Czy to wystarczy, żeby wygrać z najlepszymi sekretarkami świata i podbić serce jednego uparciucha?

Romain Duris

„Wspaniała” naprawdę jest wspaniała. Klimatem przypomina Mad Mena. Urokiem czaruje nawet największych przeciwników komedii romantycznych.

https://www.youtube.com/watch?v=cRGFregy118